شهر زیرزمینی کاریز کیش | معرفی جاذبه دیدنی جزیره کیش

شهر زیرزمینی کیش

از جاذبه های گردشگری جزیره کیش شهر زیرزمینی کاریز کیش می باشد که معروف به کاریز کیش است و شهرتی جهانی دارد.

کاریز یا قنات کیش قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و مجموعه ای از راه های زیر زمینی برای هدایت آب شیرین قابل شرب برای ساکنان جزیره بوده است.

ورودی شهر زیرزمینی کاریز کیش

ورودی شهر زیرزمینی کاریز کیش

کاریز کیش ۱۵ کیلومتر طول دارد و در ۱۴ متری زیر زمین بنا شده است. کاریز کیش ابتدا از دو رشته در دو قسمت جزیره، منطقه سفین و باغو (فرودگاه فعلی)، آغاز شده و پس از طی مسیری به شهر زیرزمینی کیش (کاریز کیش) رسیده و به سه رشته منشعب می شود، سپس در یک رشته جریان پیدا کرده و به شهر تاریخی حریره می رسد.

در مسیر این کاریز حلقه های چاه زیادی نزدیک به ۲۷۴حلقه دیده می شود که از این تعداد ۷۴ حلقه چاه در شهر زیر زمینی کیش وجود دارند.

مرجانی بودن مجموعه، وجود آب شیرین، هوای خنک و دلپذیر همیشگی و سقف مرجانی با قطر ۷ متر که پر ازفسیل هایی با قدمت ۵۷۰ میلیون سال است از ویژگی های خاص و کم نظیر این شهر زیر زمینی می باشند.

شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کیش

مجموعه قنات و کاریز تا مدت ها مورد توجه سرمایه گذاران، مردم وگردشگران نبوده تا اینکه در سال ۱۳۷۸ به علت ویژگی های خاص مرجانی بودن بافت و هوای مطبوع و دلپذیر این بخش از جزیره، توجه بخش سرمایه گذاری و مردم به آن جلب شد و این مجموعه دوباره احیا گردید البته نه به عنوان مجموعه قنات بلکه در این مجموعه تغییر کاربری داده شد و به شهر زیرزمینی کیش با مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰۰ متر بدل شد.

هنگام بازدید از شهر زیرزمینی کیش با جاذبه های زیبایی رو به رو خواهید شد که در این بخش به آنها پرداخته خواهد شد.

۱٫                در کاریز کیش می توانید با لایه های مختلفی از زمین نظیر سقف مرجانی پوشیده از فسیل های با قدمت چند میلیون سال، لایه خاک کپراک با ضخامت دو مترکه زیر لایه مرجانی قرار دارد و مخلوطی از مرجان و مارن می باشد و گل مارن که باعث استحکام در قنات ها می شود.

دالان های شهر زیرزمینی کیش

دالان های شهر زیرزمینی کیش

۲٫                برای برداشت آب از قنات ها دو راه حل وجود داشت یکی استخراج آب از چاه ها و دیگری رفتن به مکانی به نام پایاب و برداشت آب از آن مکان. در طول کاریز کیش ۶ پایاب وجود دارد که یکی از این پایاب ها در شهر زیرزمینی کاریز کیش واقع شده است.

۳٫                در شهر زیر زمینی کاریز کیش موزه ای به نام موزه خلیج فارس در مکانی به مساحت ۲۸۰ متر تاسیس شد که نتیجه تحقیقات و آزمایش های کارشناسان آلمانی بر روی فسیل های سقف کاریز، انواع فسیل ها، اسناد و اطلاعات جامع درباره خلیج فارس و جزیره کیش و … در آن نگه داری می شوند.

کاریز کیش

کاریز کیش

۴٫                دالان های شهر زیرزمینی بازارچه ای از صنایع دستی و سنتی ارزشمند هنرمندان جزیره کیش را در خود جای داده است.

۵٫                عکاسخانه ای در کاریز کیش وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند در آن تصاویری زیبا و به یاد ماندنی از خود ثبت کنند.

برخی دیگر از امکانات رفاهی موجود در این مجتمع فرهنگی سیاحتی عبارتند از: سالن آمفی تئاتر، رستوران های سنتی و مدرن با معماری سنتی.

منبع: سایت توریست های ایرانی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.