کشور کانادا | مهاجرت، ویزا، تحصیل و ازدواج در کانادا

مختصری درباره کانادا

کشور کانادا در قاره آمریکای شمالی قرار دارد و با مساحتی نزدیک به ده میلیون کیلو متر مربع دومین کشور پهناور جهان می باشد. این کشور در همسایگی ایالات متحده آمریکا واقع شده است و طولانی ترین مرز زمینی را با این کشور دارد.

هر چند کشور کانادا از نظر مساحت کشوری وسیع به شمار می رود ولی جمعیت آن نسبت به مساحتش بسیار کم می باشد و همچنین به دلیل سرمای زیاد در بخش های شمالی این کشور که به قطب شمال نزدیکتر است کسی زندگی نمی کند و بیشتر جمعیت در قسمت جنوبی کانادا متمرکز شده است. جمعیت این کشور نزدیک به ۳۷ میلیون نفر می باشد و زبان های فرانسوی و انگلیسی دو زبان رسمی این کشور می باشند.

کانادا کشوری با فرهنگ های متفاوت  نظیر فرهنگ انگلیسی ، فرانسوی می باشد، همین تنوع فرهنگی باعث شده که این کشور مورد قبول مهاجران قرار بگیرد و شهروندان این کشور نیز به راحتی فرهنگ های دیگر را می پذیرند.  امروزه کانادا به یکی از قطب های مهم مهاجرت برای تحصیل و اشتغال تبدیل شده است.

کشورکانادا یک کشور ثروتمند و سرشار از منابع طبیعی است. این کشور جزء برترین کشورهای تولید کننده در زمینه های مواد غذایی، صنایع فلزی،  نفت و چوب جهان می باشد.

موقعیت کانادا در نقشه جهان

موقعیت کانادا در نقشه جهان

همچنین کارآفرینی در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. و دولت فدرال کانادا کارآفرینان را مورد حمایت مالی قرار می دهد.

از نظر نظام آموزشی نیز کانادا در مرتبه ی بالایی قرار دارد و از نظر هزینه های تحصیل برای مهاجران تحصیلی، کشوری مقرون به صرفه به شمار می آید

چرا کشور کانادا مهاجرپذیر است؟

کانادا به دلیل داشتن اقتصادی قوی و فرصت های اشتغال فراوان کشوری توسعه یافته است.

به دلیل وجود فرصت های شغلی زیاد این کشور مهاجرپذیر است. کانادا سالانه نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر مهاجر از سراسر جهان را می پذیرد..

درکشور کانادا مانند دیگر کشورهای توسعه یافته ، افزایش جمعیت روندی نزولی دارد. با کاهش نرخ ازدواج و فرزند آوری، جمعیت این کشور رو به پیری می رود و دولت با کمبود نیروی کار مواجه می شود. دولت فدرال برای مقابله با این مشکل و برای رشد جمعیت و توسعه فرهنگ و اقتصاد و همچنین زیاد شدن نیروی کار ماهر و جوان، برنامه مهاجرپذیر بودن را در راس برنامه های خود قرار داده است.

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا

دلایل مهاجرت به کانادا

در این بخش برخی از مزایای مهاجرت و زندگی در کانادا شرح داده می شوند.

  • یکی از مزایای مهم هم مرز بودن این کشور با سه اقیانوس مهم و ایالات متحده آمریکا است و همچنین داشتن جاذبه های گردشگری طبیعی و تفریحی مانند آبشار نیاگارا می باشد.
  • اخذ اقامت کانادا نسبت به دیگر کشورها نظیر انگلیس، استرالیا و کشورهای اروپایی راحت تر می باشد و هزینه زندگی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته مناسب تر است.
  • نرخ جرائم در این کشور به دلیل وجود سازمان های اجرای قوانین و پلیس ملی کم می باشد و مکانی امن و مطمئن برای زندگی به شمار می رود.
  • امید به زندگی در کانادا نسبت به دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بالاتر می باشد.همچنین خدمات درمانی و بهداشتی در کانادا به صورت یکپارچه و بدون پرداخت هزینه(از مالیات پرداختی تامین می شود) برای همه ی شهروندان ارائه می شود.
  • شهرت جهانی نظام آموزشی این کشور و هزینه ی مناسب تحصیل سبب شده که سالانه دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا مشتاق تحصیل در دانشگاه های این کشور باشند.

راه های مهاجرت به کانادا

امروزه افراد زیادی از سرتاسر دنیا متقاضی مهاجرت دائم یا موقت به کانادا می باشند.

برای مهاجرت به این کشور راه های مختلفی نظیر سرمایه گذاری، skilled worker برای افراد دارای تخصص خاص، ویزای تحصیلی و… وجود دارد که هر شخص با توجه به توانمندی ها و داشته هایش راه مناسب و سریع برای گرفتن اقامت را انتخاب می کند.

از سال ۲۰۱۵ به بعد مهاجرت به این کشور براساس سیستمی به نام اکسپرس اینتری(express entry) انجام می گیرد.

اکسپرس اینتری یک سیستم انتخابی براساس فاکتورهایی مانند میزان تحصیلات، سطح زبان فرانسوی، سن، داشتن پیشنهاد کاری و… می باشد، که به متقاضیان مهاجرت براساس همین فاکتورها طی هر دوره امتیازی تعلق می گیرد.که هر چه این امتیاز بالاتر باشد احتمال اخذ اقامت کانادا بیشتر می شود.

البته در سال ۲۰۱۷ میلادی تغییراتی در این سیستم ایجاد شد که برخی از فاکتورها نظیر فاکتور دریافت پیشنهاد کاری از شرکت کانادایی از امتیازهای کمتری نسبت به قبل برخوردار شدند.

در این بخش بهترین راه های گرفتن اقامت کانادا توضیح داده شده اند.

سرمایه گذاری در کانادا

این روش فعلا در دسترس نیست و از سوی دولت کانادا بسته شده است. در این روش که یک راه امن برای گرفتن اقامت دائم برای خود و خانواده می باشد فرد متقاضی به عنوان یک سرمایه گذار پول و سرمایه خود را به مدت ۵ سال در اختیار دولت کانادا قرار می دهد و پس از پنج سال بدون هیچ سودی این پول بازگرداننده خواهد شد. در این روش نیازی به دانستن زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا داشتن تخصص ویژه ای نیست.

سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری استانی (PNP)

در این روش که معروف به برنامه انتخاب استانی است هر استان برنامه جذب مهاجر مخصوص به خود را دارد که متقاضیان می توانند بعضی از برنامه های انتخابی مهاجرت را انتخاب کنند. البته بعد از ایجاد سیستم اکسپرس اینتری بسیاری از استان ها برنامه انتخابی خود را با دولت فدرال تطبیق داده اند و متقاضی می بایست تقاضای خود را در این سیستم ثیت نماید.

باید به این نکته توجه داشت که برخی از این برنامه ها متقاضی زیادی دارند و ظرفیت آن ها به سرعت پر می شود و بعد از آن متقاضی باید تا دوره ی بعدی صبر کند.

ازدواج در کانادا

یکی از راه های اخذ اقامت ازدواج با یک شهروند کانادایی است که آن شخص باید قادر به تامین حداقل شرایط زندگی  برای شما در کانادا باشد.

این روش حداقل شش ماه طول می کشد و پیچیدگی خاص خود را دارد و همچنین توصیه می شود حتما از وکلای کار بلد برای انجام این کار استفاده شود.

اخذ اقامت برای والدین

طی این روش والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ های شهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند می توانند به این کشور مهاجرت کنند.

ویزای تحصیلی

همانطور که قبلا گفته شد کانادا از نظر نظام آموزشی و دانشگاهی رتبه ی خوبی در جهان دارد. بنابراین تحصیل در دانشگاه های این کشور گزینه مناسبی برای دانشجویان متقاضی تحصیل درخارج از کشور است.

برای اخذ ویزای تحصیلی متقاضی مهاجرت ابتدا باید از یکی از دانشگاه های کانادا پذیرش گرفته باشد و همچنین از نظر مالی توانایی تامین مخارج زندگی خود را داشته باشد.

یکی دیگر از شرایط داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر است البته در صورت نداشتن متقاضی باید قبل از ورود به دانشگاه دوره های آموزش زبان انگلیسی را بگذراند.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

اما اقامت تحصیلی به صورت موقت می باشد و پس از اتمام تحصیل یا باید به کشور خود بازگشت و یا از راه های دیگر اقامت دائم را کسب کرد.

خود اشتغالی در کانادا

برای اخذ اقامت از این راه فرد متقاضی باید حداقل دو سال سابقه مرتبط با کاری که می خواهد در کشور کانادا انجام دهد داشته باشد همچنین حداقل مقدار دارایی فرد متقاضی باید صد هزار دلار کانادا باشد.

کسانی می توانند از این روش استفاده کنند که تجربه و سابقه کافی در یکی از زمینه های فرهنگی (نظیر نویسندگی، هنرهای تجسمی، نقاشی و…)، ورزشی(قهرمانانی که موفق به کسب مدال در مسابقات مختلف کشوری و جهانی شده اند و می تواند در این زمینه فعالیت مناسبی داشته باشند) و کشاورزی را داشته باشند.

البته به دلیل تقاضای زیاد درصد پذیرش پرونده ها پایین می باشد.

منبع: سایت توریست های ایرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.