کلیسای ساگرادا فامیلیا واقع در شهر بارسلون اسپانیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا

وجود تاریخ غنی و قوی در شهر بارسلون باعث شده از گذشته های دور تا به زمان معاصر همواره گردشگران زیادی مقصد سفر های چند روزه خود را یکی از هتل ها و یا اقامتگاه های شهر بارسلون انتخاب کنند. شاید اغراق آمیز نباشد که بگوییم کلیسای ساگرادا فامیلیا یکی از مهم ترین ابنیه تاریخی شهر بارسلون به حساب می آید.

کلیسای ساگرادا فامیلیا واقع در شهر بارسلون اسپانیا

کلیسای ساگرادا فامیلیا واقع در شهر بارسلون اسپانیا

نام این کلیسا در زبان ایتالیایی به معنی خانواده مقدس می باشد. این بنای تاریخی و با شکوه در سال ۱۸۸۲ توسط معماران بسیاری و به سرپرستی شخصی به نام آنتونیو گائودی طراحی و ساخته شد. گفته شده است که او بیش از ۱۵ سال از عمر خود را صرف ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا نموده است. دستور ساخت این کلیسای با شکوه توسط اتحادیه روحانی پیروان سان به منظور اشاعه و تبلیغ بیشتر دین کاتولیک آغاز شد و بعد ها نیز توسط لئو هشتم نیمی از هزینه های ساخت که از کمک های مردمی سراسر جهان بوده است پراخت شد.

معماری کلیسای فامیلیا

میزان ارتفاع و بلندی مناره های این کلیسای با شکوه چیزی بالغ بر ۱۸ متر می باشد اما ارتفاع برخی از مناره های کلیسا به حدود ۱۰۰ متر نیز می رسد که همین عظمت کلیسای ساگرادا فامیلیا را تبدیل به یک بنای خاص و زیبا کرده است. یکی از با شکوه ترین قسمت های این کلیسا مجسمه های مربوط به تولد مسیح می باشد که با نور های رنگی تزیین شده است و به شگفتی های مکان افزوده است.

نمایی از معماری پیچیده و عجیب سقف کلیسای ساگرادا فامیلیا اسپانیا

نمایی از معماری پیچیده و عجیب سقف کلیسای ساگرادا فامیلیا اسپانیا

در بخش های زیرین کلیسای ساگرادا فامیلیا دالان ها و راهرو های زیادی ساخته شده است. در این زیر زمینی آثار و افتخارات معمار بزرگ و نامدار اسپانیا یعنی گائو دی موجود می باشد. در بخش انتهایی کلیسا سردابه ای موجود است که در آن جا مقبره گائودی تعبیه شده است که هر روزه بازدید کننده های بسیاری که به کلیسای ساگرادا فامیلیا می آیند از آرامگاه او نیز بازدید به عمل می آورند.

درب امید در کلیسای ساگرادا

نامی که پیشینیان مذهب کاتولیک بر روی یکی از درب های ورودی کلیسا نهاده اند «امید» است، زیرا آن ها اعتقاد داشتند که هر کس با عقیده قلبی و خلوص نیت پا به این مکان مقدس گذاشته باشد نور و دریچه امید به روی او گشوده خواهد شد و نعمات از جایی که گمان نمی برد به سوی او سرا زیر خواهد شد.
در سمت چپ درب ورودی کلیسای ساگرادا فامیلیا مجسمه های زیادی از جمله مجسمه بزرگ مسیح قرار دارد که روحی معنوی و خدایی به فضا الهام کرده است. مسیحیانی که برای ادای امور مذهبی به این مکان می آیند پس از خروج آرامش قلبی خاصی بر وجودشان حاکم می شود.

سلفی دو دختر توریست با ساگرادا فامیلیا اسپانیا

سلفی دو دختر توریست با ساگرادا فامیلیا اسپانیا

در قسمت بیرونی کلیسای ساگرادا فامیلیا مجسمه مریم مقدس و نخل معروفی که مریم در آن مکان مسیح را به دنیا آورد نیز قرار دارد این قسمت از کلیسا گویی تکه ای از گذشته های دورراست که توسط ماشین زمان به حال منتقل شده است.

هر مناره یک معنا

بومیان شهر بارسلون علاقه زیادی به معنا بخشی به کلیسا و بخش های مختلف آن داشتند. آن ها معتقد بودند که هر کدام از ۱۸ مناره کلیسای ساگرادا فامیلیا یک معنای خاص به همراه خود دارد. بزرگترین و بلند ترین مناره این کلیسا تداعی کننده حضرت عیسی مسیح می باشد. دوازده مناره ی دیگر به عنوان یاران و همراهان حضرت عیسی مسیح شناخته شده اند و چهار مناره از کاتبان انجیل می باشند و یک مناره باقی مانده نیز تداعی کننده روح مقدس حضرت مریم می باشد.در سرتاسر بخش های مختلف کلیسای ساگرادا فامیلیا مجسمه ها، آثار و وسایلی که نشانه های مهم و با ارزش دین مسیحیت می باشند نیز به چشم می خورند. بر روی دیواره های داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا کلماتی امید بخش و روحانی همچون ایمان، عشق، تقدس، پرهیز گاری و دوری از معاصی نقش بسته اند که جلوه معنوی خاصی را بر فضای کلیسا حاکم ساخته اند.

کلیسای فامیلیا در خطر فرو پاشی

بناهای کهن تاریخی اگر چه از استقامت و استحکام زیادی بر خوردار اند اما بسیار نیازمند نگه داری و مرمت و بازسازی اند و باید از آن ها هم چون گنجی گران بها محافظت نمود.
اخیرا خبرهایی نشر پیدا کرده است که به کام معماران و تاریخ شناسان خوش نمی آید. گفته شده است که دولت اسپانیا قصد دارد تونلی زیر کلیسای ساگرادا فامیلیا حفر کند تا مسیر حمل و نقل ریلی درون شهری تجهیز شود. آن ها ضمانت کرده اند که هیچ خطری متوجه ساختمان کلیسا نیست اما معماران بسیار نگران اند و این کار را شدیدا محکوم می کنند.
همان طور که پیش بینی شده است، قرار شده که به همکاری و کمک جمع کثیری از معماران حرفه ای دنیا کلیسای ساگرادا فامیلیا تا سال ۲۰۲۶ مرمت و باز سازی شود تا بر عمر این بنای تاریخی افزوده شود و تا سالیان دراز پذیرای حضور مهمانان و گردشگران باشد.

 

منبع: سایت توریست های ایرانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.