چاپ پارچه روشی برای تثبیت رنگ، طرح و انواع نقش بر روی پارچه های گوناگون است که به کمک انواع تکنیک های دستی و ماشینی (به کمک ماشین آلات مختلف) انجام می شود. یکی از به صرفه ترین و محبوب ترین این تکنیک ها، تکنیک چاپ سابلیمیشن است. این تکنیک به تصعید رنگ شهرت دارد و در آن رنگ و طرحی که بر روی کاغذ مخصوص پرینت شده است به کمک فشار و گرمای مناسب با تغییر به حالت گازی به پارچه منتقل می شود. در این شیوۀ چاپ، طرح مورد نظر طراحی می شود و در ادامه به کمک پلاتر یا پرینتر بر روی کاغذ سابلیمیشن قرار می گیرد. سپس به کمک دستگاه پرس حرارتی غلطکی با کیفیت بالا به سطح پارچه منتقل می شود. اگر چه تقاضا برای این روش چاپ بر روی پارچه و پوشاک بیشتر است اما بر روی سطوحی دیگر با جنس های گوناگون نیز قابل انجام است.

نحوه ی انجام چاپ سابلیمیشن بر روی پارچه

در ابتدا طرح بر روی کاغذ زده می شود. سپس کاغذ بر روی پارچه قرار داده شده و از پرس غلطتی برای تثبیت و تصعید استفاده می شود. در واقع هنگامی که جوهر از روی کاغذ تصعید شده و به حالت گازی بدل می شود بر روی پارچه انتقال می یابد. سپس هنگامی که خنک می شود. دوباره به حالت جامد بازگشته و به بخشی دائمی از پارچه تبدیل می گردد. این عبارت به این معنا است که طرحی که به این روش منتقل می شود لایه ای اضافی بر روی پارچه ایجاد نمی کند و بسیار با دوام است و به خورد کامل پارچه می رود.
https://bomonti.co/%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%84%db%8c%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%86.html

مزیت های چاپ پارچه به روش چاپ سابلیمیشن

چاپ پارچه به کمک تکنیک پلات سابلیمیشن مزیت های بسیاری را به دنبال دارد که در این بخش به آن ها اشاره خواهیم کرد.
  • ایجاد رنگ و طرح های زیبا و دائمی
  • فرو رفتن چاپ به لایه های درونی (الیاف)
  • ماندگاری بالا
  • منعطف بودن بسیار
  • مقرون به صرفه بودن
  • سرمایه گذاری کم تر
  • خرابی کم
  • میزان مصرف پایین برق

بازار کار و آینده چاپ پلات سابلیمیشن

آینده و بازار کار چاپ پارچه به روش پلات سابلیمیشن روشن است. چاپ سابلیمیشن سریع و اقتصادی است و همواره فرصت های جدیدی در حوزه ی منسوجات به کمک این تکنیک در حال ایجاد است. چاپ منسوجات به روش های دیگر یا سنتی زمان بر است و موادی که مورد استفاده قرار می گیرد نیز پر هزینه می باشد. از این رو و به جهت رشد تکنولوژی و مهم بودن سرعت در عرصه ارائه خدمات چاپی چاپ پارچه به این روش بهتر خواهد بود و هزینه های قابل قبولی را به دنبال دارد.از این رو بازار به سمت به کارگیری این روش در صنایع نساجی سوق پیدا کرده است.