تنگه بسفر استانبول ترکیه | معرفی جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه

تنگه بسفر

تنگه بسفر یا بسفور bosphorus یکی از جاذبه ها و دیدنی های شهر استانبول است. تنگه ای معروف که دو دریای سیاه و مرمره را به هم متصل می کند  و شهر استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می کند.

تنگه دیدنی بسفر استانبول ترکیه

تنگه دیدنی بسفر استانبول ترکیه

این تنگه به طول ۳۲ کیلومتر و عرض ۸۰۰ تا ۳۶۰۰ متر می باشد و عمق آن نیز بین ۳۰ تا ۱۲۰ متر متغیر است.

بسفر در ترکی به عنوان Bogazici شناخته می شود که به معنای “تنگه داخلی” است، زیرا  از دیر باز، همیشه به خاطر موقعیت استراتژیک، نقش مهمی ایفا کرده است چون که همراه با تنگه داردنال (Dardanelles) تنها راه عبور از دریای سیاه به  دریای مدیترانه است.

قایق تفریحی تنگه بسفر استانبول ترکیه

قایق تفریحی تنگه بسفر استانبول ترکیه

بسفر یک آبراه بسیار شلوغ است که بسیاری از کشتی ها و نفت کش ها از آن عبور می کنند و همچنین ماهیگیران محلی و کشتی ها در عرض این تنگه در رفت و آمد و فعالیت هستند.

پل تنگه بسفر

برروی تنگه بسفر سه پل وجود دارد که راه ارتباطی دو نیمه اروپایی و آسیایی شهر استانبول می باشند، اولین پل که درسال ۱۹۷۳ بین دو محله بیلربی (Beylerbeyi) و اورتاکوی( Ortakoy) احداث شده است پل بسفر نام داشت که بعد از ۱۵ ژانویه۲۰۱۶ و به احترام قربانیان کودتای ۱۵ژانویه  به “شهدای ۱۵ژانویه ” تغییر نام یافت.

نمایی از تنگه بسفر استانبول ترکیه در غروب

نمایی از تنگه بسفر استانبول ترکیه در غروب

دومین پل به نام سلطان محمد فاتیح در سال ۱۹۸۸ بین دو محله آنادولو هیساری(Anadolu Hisari) و روملی هیساری (Rumeli Hisari) احداث شد که ارتفاع این پل  از سطح آب به ۶۵ متر می رسد.این پل بخشی از بزرگراه tem بین استان های آنکارا و ادیرن می باشد.

سومین پل که یکی از طولانی ترین و بلندترین پل های معلق در جهان است یاوز سلطان سلیم (Yavuz Sultan Selim) نام دارد.

موقعیت تنگه بسفر استانبول ترکیه در نقشه

موقعیت تنگه بسفر استانبول ترکیه در نقشه

این تنگه یکی از محبوب ترین مناطق استانبول برای ساکنان آن  و توریست ها و مسافرین از سایر نقاط جهان  به خصوص در فصل تابستان به خاطر آب و هوای خوب و متبوع آن  است، در سواحل این تنگه  محله های زیبا، کاخ های عثمانی از جمله کاخ چراغان و دولما باغچه، قلعه ها، ویلا های چوبی قدیمی، هتل ها، پارک ها ، باغ ها و رستوران ها و … قرار دارند که جاذبه این تنگه را دو چندان می کند، البته  می توان از کشتی برای گشت وگذار در این تنگه استفاده کرد و از این جاذبه ی زیبا و دیدنی لذت برد.

 

منبع: سایت توریست های ایرانی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.