روستای گردشگری اصفهک خراسان جنوبی

بسته شدن ۲۴ منطقه و روستای گردشگری در استان خراسان جنوبی

مرتضی عربی معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی با اشاره به همکاری بسیارخوب بخش خصوصی گردشگری استان در به اجرا در آوردن طرح فاصله گذاری اجتماعی در مقابله با ویروس کرونا از بسته شدن ۱۰ منطقه نمونه گردشگری و ۱۴ روستای هدف خبر داد.

عربی در جمع خبرنگاران  گفت: بخش  خصوصی لطمه  و خسارت های بسیاری دیدند، اما در شرایط سخت اقتصادی کنونی برای حفظ جان شهروندان به طور کامل با اداره میراث فرهنگی همکاری و همراهی کرده وبه صورت داوطلبانه مراکز گردشگری را تعطیل کردند.

او در ادامه از اجرای طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی به منظور کمتر شدن تماس ها و کنترل انتقال ویروس کرونا همزمان با کل کشور و در بازه زمانی هشتم تا بیستم فرودین  ماه امسال خبر داد.

وی افزود: بنا بر تصمیمات ستاد ملی و استانی مدیریت و مقابله با کرونا، اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی محدودیت تردد در مناطق مختلف گردشگری، تفریحی، بوم گردی و کویری استان تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

معاون گردشگری، سرمایه گذاری  و تامین منابع اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی همچنین اظهار کرد: سیزدهم فروردین  تمامی  مراکز تفریحی، گردشگری، تفرجگاه ها، مناطق ییلاقی، مناطق کویری و بوم گردی تعطیل و مسدود بود.

روستای گردشگری اصفهک خراسان جنوبی

روستای گردشگری اصفهک خراسان جنوبی

وی ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی واطلاع رسانی انجام شده از طریق جوامع محلی، شوراها و دهیاران با همکاری گرو های جهادی و همکاری میراث فرهنگی استان، ۱۴ روستای هدف و ۱۰ منطقه نمونه گردشگری مسدود شده بود.

عربی گفت: تمامی برنامه ریزی ها با همکاری خوب مردم به ثمر نشست و این مراکز پذیرای مسافران و گردشگران نبود.

وی تصریح کرد: نگران این بودیم شاید در پیک ایام تعطیلات و ۱۳ فروردین، گرو های زیادی به مناطق گردشگری بروند  و این موضوع برای شیوع و افزایش بیماری کرونا خطرناک باشد اما با تمهیداتی که اندیشیده و اطلاع رسانی که در خصوص تعطیلی ومسدود بودن مراکز انجام شد، هیچ گونه گزارش منفی در این مناطق نداشتیم.

مرتضی عربی با بیان اینکه هم اکنون نیز مراکز گردشگری و تفریحی تعطیل است  و برنامه نظارتی در دست انجام است اظهار داشت :پنجاه  ویک مرکز بوم گردی استان اکنون تعطیل است.

 

او در ادامه افزود: همچنین  بزرگ ترین  مجتمع گردشگری سلامت در فردوس که هر سال نوروز بیش از ۵۰۰۰نفر اسکان داشت تعطیل است.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع های اقامتی و تفریحی از قبیل طبس، ۹ هتل استان، سفره خانه های سنتی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، کمپ های کویر نوردی، فعالیت راهنمایان گردشگری نیز تعطیل شده است. همچنین موزه ها، هفتصد اثر تاریخی، بناها و ابنیه ها تعطیل بوده و راهنماهای گردشگری نیز مستقر نبوده اند.

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

عربی با اشاره به  تعطیلی مهمان پذیرهای  استان ازاواخر اسفند ماه سال۹۸ تا کنون، تصریح کرد: کمیته های اسکان مانند مراکز آموزش و پرورش و مراکز مذهبی  از قبیل بقاع متبرکه و امامزادگان نیز تعطیل شده بودند.

وی همچنین یادآور شد: سعی کردیم پازل مراکز تفریحی، اقامتی و گردشگری را تعطیل کنیم تا بتوانیم از این شرایط گذر کنیم که نتایج بسیارخوبی نیز داشت و شیب تند شیوع کرونا را کاهش داده است.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.